Titulní obrázek

Základní informace

Obec Borovnice se nachází asi 5 km na sever od Jimramova. Leží na pravém břehu řeky Svratky, ta zároveň tvoří hranici mezi Čechy a Moravou. Nadmořská výška katastru je v rozmezí od 500 až do 771 metrů. Nejvyšším bodem je kopec Strom, který se tyčí nedaleko samoty Kutiny, která také náleží k obci. Celková výměra katastrálního území obce je přibližně 907 ha.

Počet obyvatel k 1. 1. 2010: 180 osob.
Z toho 94 žen a 86 mužů, do 18 let 32 osob, nad 18 let 148 osob.
Průměrný věk obyvatelstva: 43 let.

Název Borovnice se prý odvozuje od borové stráně, první zmínka o obci je z roku 1350. Mezi nejstarší stavby patří kaple sv. Anny, která pochází již z roku 1714, avšak původní stavba byla v roce 1790 zbořena a teprve okolo roku 1900 byla vystavěna kaple nová. Byl do ní zakoupen krásenský zvon. Před kapličkou stoji kamenný kříž s železným reliéfem Krista. Se stavbou evangelického kostela bylo započato v dubnu roku 1886 na pozemku darovaném k tomuto účelu prvním kurátorem a zakladatelem sboru Františkem Martinovským.

Kostel postavil stavitel Veselský z Poličky. Je 15,5 m dlouhý a 8,5 m široký, s věží původně dřevenou, která byla v r. 1913 nahrazena věží zděnou 25 m vysokou. 15. srpna 1886 byl kostel dostavěn a odevzdán věřícím k užívání. U kostela se nachází církevní hřbitov, založený v r. 1886.

Z řeky Svratky byl vyzdvižen plochý Tříkrálový kámen, na něm je umístěna plaketa Mistra Jana Husa z roku 1920 od akademického sochaře Julia Pelikána z Olomouce. Na kameni jsou vytesány letopočty 1415 - 1915 - 1918. K tříkrálovým kamenům se váže pověst, která praví, že po hrozné a krvavé válce, ve které od krve až voda Svratky se začervená, tři králové na nich poobědvají a uzavřou mír. Kamen je umístěn uprostřed obce a je lemován malým parčíkem.

Mezi nejstarší budovy obce patří bývalá rychta s číslem popisným 1. Uvádí se, že byla založena v roce 1849 a bývala zde i továrna na škrob a mýdla. V obci se zachovaly i památky lidového stavitelství, mezi které patří roubená stavení a statky.

Zajímavostí obce je dům s číslem popisným 36. Byl vystavěn v pseudogotickém slohu podnikatelem Kaláškem v roce 1861. Ve dvoře domu se dodnes zachoval Kaláškův plastický portrét a před budovou stojí velký kamenný kříž.

Borovnici lze právem zařadit mezi rekreační turistické oblasti. Jehličnaté i listnaté lesy poskytuji ideální podmínky pro houbaření a pěší turistiku, čisté ovzduší podporuje cykloturistiku. Několik nedalekých rybníků a řeka Svratka jsou rájem rybářů. V zimních měsících poskytuje místní terén ideální podmínky pro běžecké lyžování, v okolí je pak i několik lyžařských vleků. O občerstvení se stará místní Rybářská hospůdka, která slouží i jako penzion.

Autor textu: Ondřej Hejtmánek

Poslední změna. Oficiální stránky obce Borovnice. Autor: Jiří Holeš